آذربايجان خبر


+ اخبار ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان )

فرماندار نخجوان :

ما محبت های همه جانبه ایران را فراموش نمی کنیم ؟! 

واصف طالب اف ، فرماندار نخجوان در دیدار با محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران درباکو گفت : ما محبت های همه جانبه ایران را در دوران سخت مردم نخجوان فراموش نمی کنیم

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، واصف طالب اف در دیدار با سفیر ایران در باکو، اتحاد و دوستی جمهوری اسلامی ایران و نخجوان را برای تحکیم مناسبات سودمند دانست و گفت: جمهوری آذربایجان دوست استراتژیک و همسایه قابل اعتمادی برای جمهوری اسلامی ایران است .

سفیر ایران در باکو نیز گفت: اراده مسوولان ایران بر تقویت روابط دوکشور است.

پاک آیین آینده مناسبات دو طرف را روشن توصیف کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد که باید شناسایی شده و در خدمت توسعه روابط فیمابین قرار گیرد.

گفتنی است جمهوری اسلامی ایران بعد از فروپاشی شوروی و در زمان مناقشه قره باغ با تامین گاز و برق و مواد غذایی ، نفت و بنزین و سایر مایحتاج  اهالی نخجوان مانع از ایجاد فاجعه انسانی در این منطقه شد . این کمکها به صورت رایگان انجام شد.

از آن زمان تاکنون نیز تانکرهای سوخت ، خودروهای باری و مسافری جمهوری آذربایجان برای تردد به نخجوان از خاک ایران استفاده می کنند . احداث جاده مرزی بیله سوار – جلفا توسط جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد ارتباط زمینی بین نخجوان وباکو تاکنون میلیاردها دلار هزینه در بر داشته است.

با همه کمکهای گسترده ای که توسط جمهوری اسلامی به منطقه نخجوان شده و آقای واصف طالب اف فرماندار نخجوان بارها بر ان اعتراف کرده است ، متاسفانه طی ده سال گذشته ، اقدامات گسترده ضد ایرانی و ضد اسلامی در نخجوان اجرا شده که از جمله آنها ، تعطیلی شعبه کمیته امداد امام خمینی ، تعطیلی مسجد بزرگ حضرت زهرا ( سلام ا... علیها ) ، تعطیلی مدرسه علمیه حضرت امیرالمومنین ( علیه السلام ) ، سازماندهی حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در نخجوان توسط شعبه سازمان امنیت و شکستن شیشه های ساختمان سرکنسولگری ، رفتار اهانت آمیز با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در نخجوان و ... از جمله این اقدامات است ، اینگونه اقدامات ضد اسلامی و ضد ایرانی ، در واقع پاسخی است که از سوی حاکمان باکو و نخجوان به محبتهای گسترده ایران داده شده است .

 

کارمند وزارت امنیت باکو :

اسراییل  فروش سلاح به باکو را افزایش خواهد داد

 

 

صادرات سلاح از سوی رژیم صهیونیستی به باکو افزایش می یابد. روزنامه «گوندلیک باکو»، چاپ باکو نوشت : اسراییل قصد دارد در سال 2013 فروش سلاح و تجهیزات نظامی به باکو را افزایش بدهد. " اودی شان " مدیرکل وزارت دفاع اسراییل به سایت «هاارتص» اعلام داده است: « در فهرست کشورهایی که اسراییل می خواهد فروش سلاح و تجهیزات نظامی به آنها را افزایش بدهد، دولت باکو نیز قرار دارد . »

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، مبارز احمد اوغلو کارمند مطبوعاتی وزارت  امنیت  دولت باکو در باره همکاری نظامی بین دولت باکو و اسراییل گفت : اینک بین اسراییل و دولت باکو قراردادی به مبلغ 1.5 میلیارد دلار موجود است. آن طور که اطلاع دارم این قرارداد هنوز به طور کامل به اجرا در نیامده است. یعنی اسراییل هنوز تحویل سلاح و تجهیزات نظامی به باکو را به طور کامل انجام نداده است و پس از اجرای این قرارداد ، قراردادهای تازه ای اجرا خواهد شد. »

وی در مورد علت انتشار این گزارش توسط دولت صهیونیستی  گفت : « ما با اسراییل روابط گسترده ای داریم و روابط تسلیحاتی بخش افشا شده این روابط است و نمیتوان گفت که مسولان اسراییل مساله محرمانه ای را افشا کرده اند. »

شایان ذکر است ، سایت ویکی لیکس از قول الهام علی اف نوشته بود : روابط باکو با اسراییل مانند کوه یخی است که نود درصد آن دیده نمی شود. »

از سوی دیگر رافایل هارپاز سفیررژیم اشغالگر قدس در باکو اعلام کرد: « در طول 20 سال گذشته بین باکو و اسراییل روابط ویژه ای برقرار شده است و این روابط برای اسراییل اهمیت زیادی دارد.» وی افزود :« روابط متقابل بین دولت باکو و اسراییل وجود دارد و پس از انتخابات پارلمانی در اسراییل این روابط همچنان ادامه خواهد یافت. اسراییل در زمینه مخابرات، کشاورزی، تجهیزات آب و فن آوری های پزشکی تجارب گسترده ای دارد. اسراییل و دولت باکو می توانند همکاری های خود در زمینه انرژی نیز توسعه بدهند. در اسراییل معادن گاز طبیعی کشف شده است و می خواهیم از تجارب دولت باکو در این زمینه استفاده بکنیم».

گفتنی است دولت باکو بیش از 80 درصد نفت مورد نیاز رژیم صهیونیستی را تامین می کند . خط لوله باکو – جیهان در حال امتداد به بندر آشکلون ( اسراییل ) است تا نفت باکو به صورت مستقیم به رژیم صهیونیستی برسد. این خط لوله که ابتدا به عنوان خط لوله باکو – جیهان مطرح شده بود و امن ترین و کوتاه ترین مسیر آن ( باکو – اردبیل – جیهان ) بود ، با هماهنگی دولت باکو از مسیر باکو – تفلیس به بندر جیهان کشیده شد و بدینگونه معلوم شد که دولت باکو مایل به عبور خط لوله از آذربایجان ایران نیست.

 

آیا رهبر حزب اسلام و مرد اخلاق ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان )

در آستانه شهادت است ؟

مرکز غیردولتی دفاع از آزای وجدان و اعتقادات دینی ایران شمالی (جمهوری آذربایجان ) با انتشار بیانیه ای از وخامت وضعیت جسمانی حاج محسن صمداف رئیس محبوس حزب اسلام این کشور ابراز نگرانی کرد .

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) ، در این بیانیه با انتقاد  از اینکه اطلاعاتی در خصوص وضعیت جسمانی وخیم محسن صمداف حتی  به وکیل وی نیز داده نمی شود، آمده است  ؛ با توجه به در حبس بودن حاج محسن صمداف ، دولت باید پاسخگوی هر گونه وخامت وضعیت جسمانی وی باشد.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه حاج محسن صمداف زندانی عقیده محسوب می شود ، از ارگانهای ذیربط خواسته شده است تا زمینه حضور یک هیات پزشکی متخصص وبیطرف بر بالین رئیس حزب اسلام را فراهم سازند.

بر اساس این گزارش و بنقل از نزدیکان رئیس محبوس حزب اسلام ، گفته شده است محسن صمداف از یک ماه پیش از بیماری قبلی رنج می برد اما تاکنون اجازه دیدار به خانواده ، وکیل و پزشکان بیطرف با وی داده نشده است.

حاج محسن صمداف در ششم ژانویه 2011 و چهار روز پس از یک سخنرانی در انتقاد از سیاست حجاب سیتزی و اسلام هراسی توسط دولت باکو بازداشت و با پرونده سازی پلیس به دوازده سال حبس محکوم شد .

علاوه بر رئیس حزب اسلام ، بیش از 150 نفر از اسلامگرایان و مدافعان حجاب با اتهامات واهی در زندان بسر می برند که دو تن از آنها بنام حاج واقف عبداله اف معاون حزب اسلام و حجت الاسلام فضولی نوروزاف از فعالان اسلامی با اقدامات خاص دولت باکو ، ترور شده و به شهادت رسیده اند.

سران دهها نفر از تشکل های اجتماعی  ، اسلامی و مردمی جمهوری آذربایجان در دومین سالروز بازداشت حاج محسن صمداف با تاکید بر اینکه وی به علت ابراز عقیده زندانی شده است  خواهان آزادی وی شدند .

در حالی اخبار نگران کننده ای درباره وضعیت جسمانی دکتر محسن صمداف و احتمال شهادت وی شنیده می شود ، جمعیت روشنفکران جمهوری آذربایجان که یک تشکل مستقل محسوب می شود ، دکتر صکداف را به عنوان مرد اخلاق سال 2012 انتخاب کرد.

 الدنیز قلی اف، رئیس جمعیت روشنفکران  جمهوری آذربایجان در جلسه شورای عالی این جمعیت با اعلام این خبر افزود: جمعیت روشنفکران ، هر سال اقدام به انتخاب فرد سال اخلاق از طریق کمیسیون خود می نماید، امسال نیز شورای عالی جمعیت با اکثریت آراء دکتر محسن صمداف رئیس زندانی حزب اسلام را به دلیل دفاع از اعتقادات ملی و ارزش های اسلامی و موقعیت اجتماعی سیاسی وی در جامعه به عنوان مرد سال اخلاق انتخاب کرد.

 

نویسنده : آذربايجان خبر ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۱۱/٢٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک